Na stránce http://www.eddiem.com/projects/chirp/chirp.htm si lze stáhnout aplikaci která v krátkém okamžiku přehraje určeny kmitočtový rozsah a měří prodlevu a spektrum odraženého zvuku na obyčejném mikrofonu a obyčejné zvukové kartě na PC. Mě nejvíce vyhovuje verze chirp1.exe.

Odraz od plocheho předmětu je zobrazován se zaražející přesností, milimetr prostě poznáte. S Frkojferinem jsme sestavili toto a zkoušeli měřit ze vzdáleností 10 cm až 3 metry. Dosah může být určitě mnohem větší, jak jsme postupně zjistili je třeba zbavit se těchto nešvarů:

1. Reproduktor i mikrofon by měli umět bez drastického zkreslení přehrát 300 Hz až 10 000 Hz.
2. Reproduktor se musí velmi dobře utěsnit aby nehrál dozadu. My ho obalili tričkem
3. Mikrofon je zamotany v ručníku a jako špunt vražen do tubusu v kterém je smotána polystyrenová deska, molitanová by asi byla lepší.
4. Co ještě nemáme uděláno a co nám tím pádem kazí dosah je přeslech mezi tubusy, museji se dobře oddělit.

Zde je vidět vnitřek tubusu s reproduktorem .... a zde s mikrofonem schovaném v ručníku.

Když nebudete mikrofon ani reproduktor do ničeho zavírat a umístíte je libovolně v místnosti dá se ze spektra zjistit, že v rozlišení milimietrů je vzhled spektra pro každou možnou konfiguraci v prostoru unikátní. To mi přijde zvláště zajímavé a jistě by se to dalo využít. Například k detekci pohybu osoby v místnosti s šířkou záběru 360x360 stupňů.

Ultrazvuk je samozřejmě ultrazvuk, tohle prostě dělá kravál a vlnové délky nenabízí příliš velké rozlišení.

Pro zajímavost jak vypadá spektrum pro větrák v klidu a v pohybu z půl metru. Dobře je vidět jak se lopatky postupně zastavují. Peaky co uvidíte nejsou jednotlivé otáčky, spíš interference mezi frekvencí měření a stavem větráku.

Další ukázka je můj hrudník asi z metru a mávnutí rukou přibližne 30 cm od ústí tubusu mikrofonu. Tady je zajímavé spektrum s tričkem a bez něj. Tedy rozdíl v pohlcování frekvencí.