Světelné zdroje

V následující tabulce jsou rozebrány náklady na provoz různých druhů osvětlení při ceně 3,30 Kč/kWh a provozu průměrně 10 hodin denně po 300 dní v roce. Do ceny za 5 let jsou započteny i náklady na pořízení prvního ks a výměny zdroje světla dle životnosti.
Výhodnost klasických zářivek (5) dále roste s rostoucím požadovaným výkonem, protože jsou běžně dostupné až do 58 W na jednu trubici, což představuje 2 až 3 kompaktní zářivky. Počáteční investice do inovace svítidel se také s rostoucím výkonem snižuje, protože zářivková svítidla bývají pro 2, nebo 4 trubice.

Podrobnosti:

1. Klasická žárovka
Energetická účinnost asi 4 %, tzn. stowattová žárovka produkuje cca 96 W tepla a jen 4 W světla. Životnost také není valná. Za jedinou výhodu lze považovat nízkou cenu.
2. Halogenová žárovka
Energetická účinnost asi 5-6 %, tzn. stowattová halogenka produkuje cca 95 W tepla a jen 5-6 W světla. Životnost je oproti klasické žárovce nepatrně vyšší. V domácnostech a kancelářích se vyskytuje většinou v provedení na 12 V, které má ještě další nevýhodu v podobě malého příkonu na 1 ks, takže jich vždy musíme použít více a do energetické účinnosti navíc musíme započíst i účinnost zdroje, čímž se dostáváme na parametry shodné, či horší oproti obyčejné žárovce. Když vezmeme v úvahu i poměrně vysokou cenu, je zjevné, že tato možnost je po finanční stránce ze všech nejhorší.
3. Kompaktní zářivka s vestavěným převodníkem
Energetická účinnost asi 25 % tzn. stowattová zářivka by produkovala asi 75 W tepla a 25 W světla. Kromě vysoké energetické účinnosti je také velkou výhodou možnost snadné náhrady za obyčejnou žárovku. Nevýhodou je poměrně vysoká cena.
4. Kompaktní jednopaticová zářivka
Energetická účinnost asi 25 % tzn. stowattová zářivka by produkovala asi 75 W tepla a 25 W světla. Oproti 3 má výhodu v podobě zřetelně nižší ceny, nevýhodou je nutnost pořízení dražšího svítidla.
5. Rovná zářivka
Energetická účinnost asi 25 % tzn. stowattová zářivka by produkovala asi 75 W tepla a 25 W světla. Oproti 3 má výhodu v podobě zřetelně nižší ceny, nevýhodou je nutnost pořízení dražšího svítidla. Další výhodou je ovšem vyšší životnost a příkon jedné trubice, což při použití ve větším objektu vede i k výrazným úsporám nákladů na údržbu, které převažují nad počáteční investicí do svítidla.

Další možnosti (vhodné pro větší prostory):

A. Velké halogenové žárovky
Energetická účinnost asi 5-6 %, ve srovnání s 12V provedením odpadají komplikace v podobě napájecího zdroje i malého příkonu jednoho ks.
B. Rtuťové výbojky
Energetická účinnost asi 15 %, což oproti dále uvedeným výbojkám není moc, ale jsou také levnější.
C. Halogenidové a metalhalogenidové výbojky
Energetická účinnost asi 25-30 %. Životnost dosahuje většího počtu desítek tisíc hodin. Nevýhodou je značně vysoká cena svítidla (5-15 000 Kč) i samotné výbojky (do 1 000 Kč), kterou ovšem částečně snižuje možnost instalovaného výkonu až do několika stovek Wattů a tedy nízký výsledný počet svítidel, což navíc společně s životností minimalizuje náklady na údržbu.
D. Sodíkové výbojky
Energetická účinnost asi 30 %, tedy 7,5x více, než u žárovky. Životnost dosahuje většího počtu desítek tisíc hodin. Nevýhodou je značně vysoká cena svítidla (5-15 000 Kč) i samotné výbojky (do 1 000 Kč), kterou ovšem částečně snižuje možnost instalovaného výkonu až do více stovek Wattů a tedy nízký výsledný počet svítidel, což navíc společně s životností minimalizuje náklady na údržbu (například veřejné osvětlení si s jiným druhem světelného zdroje lze jen těžko představit). Nevýhodou je žlutá barva světla.